Śmierć ukochanej osoby zawsze wywołuje nieprzyjemne emocje. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tak właściwie bliski umiera poza Polską. Dla większości osób oczywistym jest wtedy, że ciało pozostanie sprowadzone do Polski. Nie ma w takim razie nic niepokojącego w tym, że pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakie środki transportu są używane do przewozu zwłok?

Aktualne przepisy honorują transport zwłok różnorodnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu użytkuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
samochód.
Sumpt transportu zwłok jest w gigantycznej mierze uzależniony od wybranego środka transportu. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wchodzi w grę. Jeżeli w grę wstępuje transport zwłok z Niemiec, kłopot nie jest zanadto znaczny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny karawan, co zezwala znacznie ograniczyć koszty.

Jakich formalności wypada dopełnić, by otrzymać zgodę na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było dopuszczalne, wypada dopełnić paru formalności. Przede wszystkim należy zdobyć zgodę starosty. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pochowane. Starosta wydaje afirmację dopiero po konsultacji z właściwym inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest również poświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Można je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie pokazane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Trzeba pamiętać, iż zarówno pozwolenia, jak również zaświadczenia są wydawane wówczas, gdy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Kwalifikuje się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia są w stanie ubiegać się także krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, jakie dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeżeli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą bądź wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim przypadku zwłoki będzie wolno sprowadzić do kraju dopiero po upływie dwóch lat.

Z jakiego powodu warto skorzystać z usług kompetentnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Bez względu od tego, czy w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, odpowiednim rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zaświadczające usługi w tym aspekcie. Pomoże ona w uzupełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty należy uzyskać, by sprowadzenie zwłok było możliwe. Jeśli zastosowany zostanie przewóz samochody jednostka gospodarcza zadba o to, żeby wykorzystany został samochód spełniający wszystkie wymogi. To właśnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych problemów. Pozwoli to obniżyć stres, który oraz tak zawsze przeżywają najbliżsi osoby zmarłej.
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *